Práce na dálku může být pro firmu výhodou

Ještě před několika málo lety se o jasně vymezené hranici mezi pracovním a osobním životem nedalo pochybovat. Tyčila se uprostřed našich životů jako Velká čínská zeď a my se jen každý den snažili přehoupnout se přes ni bez zbytečných šrámů.

Jdu do práce, uvidíme se večer

Rodina, zájmy, odpočinek, osobní potřeby, cestování.. to všechno se muselo podřídit času, který většina z nás nutně trávila v kanceláři, u svého pracovního stolu nebo na veledůležitých poradách, které většinou neplnily svůj účel. Hlavně, že jsme tam byli. Že nás šéf viděl.

Motivace nebo chuť do práce se vytrácela. Efektivita pokulhávala. A tak to obvykle končilo hledáním jiné, zajímavější a inspirativnější práce. No ano, trochu to zjednodušujeme pro vykreslení atmosféry, to je fakt. Je ale podle vás pobývání v kanceláři, byť je sebevíc „cool“, skutečně tak důležité?

„Designové kanceláře efektivitu nezachrání.“

Zhruba v době, kdy jsme začali vymýšlet a stavět Freelo, se situace začala dramaticky měnit. Pomyslné žezlo v pracovních vztazích přebrali freelanceři, nezávislí a svobodní profesionálové, start-upy a inovativní firmy. Ke slovu se přihlásila PRÁCE NA DÁLKU (z ang. remote work). To, co předtím bylo výsadou několika vyvolených, se najednou stalo trendem.

Pracujeme na dálku a je nám dobře

V týmu jsme aktuálně celkem 4 a všichni kromě Freela máme i další pracovní aktivity – webdesing, marketing, management jiné firmy, programování. Proto asi nikoho nepřekvapí, že o pravidelné pracovní době a klasické kanceláři to u nás opravdu není. Každý máme jinak nastavený denní režim. Máme jiné koníčky i rodinné zázemí, ani nežijeme všichni ve stejném městě (a občas nejsme ani ve stejném státě). Ale funguje to. A když jsme nad tím všichni přemýšleli, shodli jsme se, že je práce na dálku obrovským benefitem nejen pro nás osobně, ale i pro firmu jako takovou.

Zeměpisné hranice přestanou existovat

Když hledáš do týmu schopné lidi a je ti jedno, jestli budou pracovat z Prahy, zapadlé vesničky v Beskydech, nebo třeba ze Singapuru, najednou se ti otevírají úplně jiné možnosti.  Máš obrovskou příležitost potkat zajímavé, zkušené a nadšené lidi, se kterými bys jinak do styku vůbec nepřišel. Talenty najednou můžeš hledat úplně všude.

„Úspěch firmy se neměří počtem lidí v jedné kanceláři.“

A když už jsme u lidí, kteří pracují na dálku.. i jejich povaha a životní nastavení pro tebe bude velkým přínosem (i když výjimky samozřejmě existují). Jsou nezávislí, často nekonvenční. Dotahují věci do konce, aniž by nad nimi někdo stál a kontroloval je. A snadno a rychle sami sebe motivují.

Práce na dálku i díky Freelo.cz

Žádná kancelář = menší firemní náklady

Samozřejmě jde i o peníze. Proto tahle výhoda obvykle zazní na prvním místě, když se s někým na téma práce na dálku bavíme. Důležitá existenčně je hlavně pro menší a začínající firmy. Co si budeme povídat i my ji kvitujeme, vzhledem k tomu, že jedno pracovní místo obvykle vychází běžného zaměstnavatele na desítky tisíc korun ročně.

Ze dne na den rušit kanceláře proto, že ses právě rozhodl mít „remote-work friendly“ firmu, je ale přece jen trochu přehnané. Nebude firma dál růst? Nepotřebuje náhodou zázemí pro určité profese?

Komunikace je pro všechny klíčová

Protože komunikace s ostatními kolegy v týmu probíhá většinou na dálku za pomoci nejrůznějších nástrojů, jako je Slack, Skype a pochopitelně Freelo, vnímáme ji jako jeden z nejdůležitějších pilířů dobré spolupráce. Musíme si v první řadě vždycky sladit čas, kdy jsme všichni k dispozici, a můžeme se tak plně věnovat tomu, co je aktuálně potřeba doladit nebo odsouhlasit.

Než začneš nějakou aplikaci nebo nástroj týmové komunikace používat, vyber si takový, který bude sedět tobě i kolegům a zvaž, jestli se potřebujete vidět, nebo jen slyšet, případně si psát, při jaké příležitosti a jak často. Dlouhé pauzy v komunikaci například vyvolávají jen pochybnosti a nejistotu.

Setkání, teambuildingy, retreaty

Poznávání všech lidí v týmu je něco, s čím možná budeš maličko bojovat. Ale i s tím se dá něco dělat. My ve Freelu pořádáme (zatím spíš nepravidelně) několika denní hackatony. Jsou to akce, kdy se všichni sejdeme na jednom místě, většinu času samozřejmě intenzivně pracujeme, ale máme čas i na povídání si mezi sebou, zajdeme si na pivo, společně si uvaříme, nebo si zahrajeme fotbálek.

V jiných firmách řeší propojení kolegů v  týmu nejrůznějšími teambuldingy, nebo tzv. retreaty. Mění se jen intenzita a poměr pracovních a volnočasových aktivit. Univerzální mustr ale pro taková setkání podle nás neexistuje, ten si musí každý načrtnout sám.

Možnost pracovat v prostředí, které nám nejvíc vyhovuje, ať už je to obývák, oblíbená kavárna, hipsterský co-work, nebo babiččina zahrádka, a v čase, který je nám příjemný, je zkrátka tím, co kvalitu a efektivitu pracovních aktivit posouvá mnohem dál.

Jak vnímáte práci na dálku vy? Pozitivně, nebo negativně? A myslíte si, že se dá aplikovat i u velkých firem?

 • Líbilo? Pošli vzkaz v lahvi ostatním

Buď s námi v kontaktu. Posíláme přibližně jednou měsíčně souhrn nových článků. Nemusíš se bát, žádný spam neposíláme a můžeš se kdykoliv odhlásit.

Honza KuldaAhoj, jsem jeden ze zakladatelů Freela. Mým cílem je, aby se ti Freelo dobře používalo a lahodilo tvému oku. Na volné noze skáču od UX přes kód až po webdesign. Sport a dobré jídlo mě provází na každém kroku.

Odcházíš?

A co kdybychom zůstali v kontaktu? Posíláme jen občas souhrn nových článků. Žádný spam. Slibujeme

Na tvou další návštěvu se těší
Karel, Honza a Karel

 • Super ve světě naprosto běžné .)))

  • Snad to bude brzy i u nás standard 🙂

 • Dana Policarová

  A ten čas ušetřený cestováním do kanceláře a zpět…k nezaplacení!

  • Karel Dytrych

   Někdo ten čas využije i ke čtení, vzdělávání, meditaci… ale obecně je to samozřejmě lepší..

 • Niky Coffee

  To ano, ale ne každá pracovní pozice dovoluje pracovat home office, v 
  dnešní době je to spíše výjimka a to i u zaměstnání, které to
  nevyžadují, jen proto, že mají potřebu kontrolovat. Když vypisujete
  klady, měli byste vypsat i negativa, jako každá mince má svůj rub i líc.
  Pokud pominu dost omezený počet prací, které se jako home office dají
  dělat, zjednodušeně práce s pc. Z marketingu známá teorie cukr nebo
  bič….lidi, kteří fungují tzv. na cukr, jsou samostatní, zodpovědní je
  málo, při HO je také težko ověřitelné, jestli si někdo splnil, co měl,
  protože ne vždy všechno jde kvantitativně započítat do reportu. Lidi se
  mylně domnívají, že HO je bájo, paradoxně u práce stráví víc času, i 
  když si na začátku libují, jak ušetří čas za dojíždění a oblíkání. Je to
  hodně o disciplíně, kterou má málokdo. Potom víc čučí na filmy,
  sjíždějí sítě, hrají hry, chodí ven, kreativita je důležitá, ale tou je i
  disciplína, která u HO pokulhává, protože tohle se musí uklidit, mně se
  dneska nechce, žádné kelišovské oko v kanceláři, které by mě sledovalo,
  žádnej dril mezi kolegy, ponocování a následné pozdní vstávání…. mně
  to třeba vyhovuje, jsem spíše sova než ranní ptáče, takže o stres míň,
  dojížděla jsem za prací přes sto kilometrů a to se na člověku prostě
  podepíše, plus čas dojezdu, zbytečného ztrácení za napatlání ksichtu a 
  dodržování dresscodu, který naprosto popírá mojí osobnost, žádná šikana
  na pracovišti, ulevilo se mi hlavně psychicky, ale i fyzicky a člověk
  pak svojí práci dělá líp, a to nemusí být ani kreativní, ono stačí, že
  není unavenej a zhnusenej, ale ne každému HO vyhovuje, většina lidí to
  prostě nedá, protože se nedonutí něco dělat, když vlastně „nemusí“ a 
  nikdo je nekontroluje, hodně mých známých na tom pohořelo

  • Karel Dytrych

   To se samozřejmě nedá rozporovat. Netvrdíme, že to vždy funguje. Může to mít hromadu negativ, plno lidí tu zodpovědnost nedá… Je to zkrátka o lidech.

   Když je někdo na HO je snadno ověřitelné, že splnil co měl… U nás to je třeba tak, že před HO člověk nahlásí co na něm udělá a po HO potvrdí, že to vše splnil..

   Popřemýšlíme i o článku na téma temná strana homeofficů 🙂

Udělej si pohodlí a pokračuj ve čtení