Freelo je online aplikace na řízení projektů. Pomáhá týmům organizovat a dokončovat práci s menším úsilím
Inspirace

Průzkum: Pro programátory nejsou peníze nejdůležitější. Na co je nalákat do firmy v roce 2022?

Najít kvalitního programátora je poslední dobou podobně složitá výzva jako invalidovat cache nebo správně pojmenovat proměnnou. Sami o tom něco víme, proto nás dlouhodobé neúspěšné hledání motivovalo k zamyšlení:

Co můžeme jako firma udělat lépe, aby u nás chtělo pracovat více šikovných programátorů?

Časová flexibilita, skvělá káva, sportování v rámci pracovní doby, polohovatelné stoly, odpovídající finanční odměna… Ale žádní PHP backenďáci na obzoru. Problém při hledání kvalitních IT specialistů má v Česku 79 % firem. Co s tím? Zeptali jsme se pomocí dotazníku rovnou 101 programátorů, abychom zjistili, co je v práci baví nejvíc, co jim chybí, o jaké benefity by nechtěli přijít nebo jaké mají finanční očekávání.

Postupně tak vznikal článek, který zejména oceníte, pokud jste:

 • šéf firmy nebo HR oddělení, které se marně snaží nalákat nové programátory,
 • produkťák nebo teamleader, který má pod palcem programátorský tým a jeho fungování,
 • programátor, který hledá novou výzvu nebo kterého zajímá, jestli jeho náplň práce a finanční ohodnocení odpovídají aktuální situaci na trhu.

Chybí až 30 tisíc IT odborníků

Jako by byli nejohroženějším druhem na trhu práce. S nedostatkem programátorů se potýká celý svět minimálně 10 let. Podle International Data Corporation globálně chybí 1,4 milionu vývojářů na plný úvazek, během tří let by to měly být dokonce 4 miliony. Ale vraťme se přes oceán do českého rybníčku. Přestože je v Česku aktuálně zaměstnaných přes 316 tisíc IT specialistů, bez problémů by se jich uživilo dalších 15–30 tisíc. „Část z nich představují i vývojáři, především pro C/C++, C#, Java, PHP, Javascript a Python,“ upřesňuje Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment.

Nalijme si čistého kódu, na lepší časy se zrovna neblýská. Koronavirová pandemie přesunula firmy, školy i osobní život do online prostředí a tím se mnohonásobně zvýšila poptávka po IT odbornících. V žebříčku Forbes se programátor dokonce umístil mezi pěti nejžádanějšími profesemi v postpandemickém světě.

Čtvrtina pracovních inzerátů hledá ajťáky

Dlouhodobý převis poptávky po IT odbornících se projevil i v pracovních inzerátech. „Vloni na portálech Jobs.cz, Prace.cz a v mobilní aplikaci Práce za rohem zaměstnavatelé inzerovali celkem 351 tisíc pracovních pozic napříč různými obory, z toho přes 41 tisíc jich bylo obsazováno v segmentu ICT,“ udává Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu ve společnosti LMC, která provozuje největší české portály a služby pro pracovní trh. Obsadit místa v IT je extrémně těžké. „Průměrně se na vypsanou pracovní pozici za loňský rok ozvalo přes 13 kandidátů, u programátorů však šlo jen o 2–3 reakce na pozici – jistá část obsazovaných míst v IT bohužel zůstane i bez relevantní odpovědi,“ upřesňuje Dombrovský.

Nabídka práce pro programátory na Jobs.cz v lednu 2022.
Nabídka práce pro programátory na Jobs.cz v lednu 2022.

Vloni na portálech Jobs.cz, Prace.cz a v mobilní aplikaci Práce za rohem zaměstnavatelé inzerovali celkem 351 tisíc pracovních pozic napříč různými obory, z toho přes 41 tisíc jich bylo obsazováno v segmentu ICT. Tomáš Ervín Dombrovský, analytik pracovního trhu ve společnosti LMC

Programátoři si práci aktivně nehledají

Celé situaci nenahrává ani to, že většina programátorů neuvažuje o změně práce. Podle průzkumu No Fluff Jobs si 88 % současných českých programátorů aktivně nehledá novou práci. Nemusí. Nabídky jim přicházejí samy anebo jsou se svojí nynější prací spokojení, stejně jako 30 % námi oslovených programátorů. O to větší úsilí musí vynaložit HR oddělení a šéfové firem.

Jak a kde hledat programátory?

Podle Dombrovského funguje pravidlo tří:

 1. Pracovní portály a další podobné služby (Jobs.cz, Atmoskop apod.)
 2. Doporučení (v tomto případě ale obráceně, než jsme při hledání zaměstnanců zvyklí – tedy někdo doporučí vaši firmu nějakému programátorovi)
 3. Přímé oslovení (kontaktujte konkrétního programátora třeba na LinkedIn nebo přes Techloop anebo oslovte absolventy programátorských kurzů či středních a vysokých škol)

Zájem o programátorské kurzy se zdvojnásobil

S rostoucí poptávkou po programátorech jde ruku v ruce také zvýšený zájem o programátorské kurzy. V Czechitas, organizaci, která pomáhá ženám proniknout do světa IT, se počet zájemkyň v době koronavirové pandemie zdvojnásobil. „Zatímco v roce 2020 jsme zaznamenali 9 766 absolventů našich kurzů, v roce 2021 to bylo 12 396. To je oproti letům před pandemií více než dvojnásobek,“ říká Jan Schönbauer, media relations specialist v Czechitas. „V současnosti dosahuje uplatnitelnost absolventek Digitální akademie 66 %. To znamená, že dvě třetiny žen, které dokončí kurz, přijmou zpravidla na juniorskou pozici do IT firmy. Některé si dokonce najdou práci už v průběhu Digitální akademie,“ dodává. Zvýšený zájem ukazují v Czechitas třeba na příběhu Hany Zasadilové, původně učitelky španělštiny, dnes Junior Backend Developerky.

Obdobnou zkušenost má i vzdělávací firma ENGETO. Společnostem, se kterými spolupracuje, doporučuje aktivně pracovat na kontaktu s potenciálními uchazeči už v průběhu kurzů. „Dát o sobě studentům vědět včas je z naší zkušenosti klíčové. Lidé mnohdy během kurzu ještě netuší, jakým směrem se chtějí vydat. A zaměstnavatelů, kteří hledají IT talenty, je nepřeberně. Pokud tedy aktivně pracujete na tom, aby o vaší značce bylo v dané komunitě slyšet, získáte náskok oproti firmám, které spoléhají jen na pracovní portály,“ říká Marian Hurta, CEO ENGETA. S partnerskými firmami proto tvoří společné webináře, kurzy nebo například blogy, čímž absolventy a danou značku přirozeně propojí.

A do třetice potvrzuje dvojnásobný zájem o programátorské kurzy během koronavirové pandemie také Green Fox Academy, která začala nabízet neobvyklou low-code specializaci. „Je to něco zcela nového a firmy marně hledají odborníky na tento typ vývoje. Když je najdou, nabídnou jim nemalý nástupní plat a člověk opravdu rychle roste. Pro firmy to pak znamená úsporu času i peněz,“ říká Pavla Červená, marketingová ředitelka české a slovenské pobočky Green Fox Academy.

Mzda není pro programátory ta nejdůležitější motivace

V IT oblasti už to dávno není jen o penězích. Motivace pro změnu práce je v případě IT mnohem komplexnější záležitost, samotná výše mzdy obvykle nestačí. Stejně důležité začíná být také to, jaké jiné výhody, hodnoty a benefity dokáže firma programátorům nabídnout. Pokud oslovíte s nabídkou práce ajťáka, který je ve své současné práci spokojený, jen lepší finanční ohodnocení ho pravděpodobně nepřesvědčí. „Aby mělo pro programátora smysl změnit pracovní místo pouze kvůli financím, musel by dostat minimálně o 30–50 % vyšší nabídku oproti současné mzdě,“ upřesňuje analytik pracovního trhu Dombrovský.

Jak nalákat programátory do firmy

Zkuste se zamyslet, co kromě odpovídající mzdy programátorům nabízíte. A co nabízí konkurence? Jste oproti ní dost dobří? Podle Dombrovského jsou pro programátory na současném pracovním trhu nejdůležitější tři hodnoty, které potvrdil i náš průzkum. Mimochodem, máte je uvedené v pracovním inzerátu?

1. Smysluplná náplň práce a možnost růstu

Téměř 40 % námi oslovených programátorů uvedlo, že je v práci nejvíc baví samotné programování. Nejčastěji zaznívala práce s čistým kódem, možnost code review nebo nevytvářet technologický dluh. Stejně důležitý je pro ně ale také pocit, že odvedli kvalitní, smysluplnou práci, která ulehčuje život ostatním. Buďte v inzerátu konkrétní a jasně řekněte, čemu přesně by se programátor věnoval a s jakými technologiemi by pracoval.

Nejdůležitější pro mě je programovat smysluplné věci, které lidem ulehčují práci, používat k tomu nejmodernější nástroje a technologie a posouvat se dál. Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend

Stejně důležitá je pro ajťáky také možnost růstu a sebevzdělávání. Jednomu z deseti programátorů chybí užší spolupráce se zkušenějšími kolegy. Můžete jim to nabídnout? Šup s tím do inzerátu!

Vadí mi málo času na vzdělávání. Přitom zaměstnavatel chce, aby zaměstnanci ovládali nejnovější technologie. A názor, že by to přece měl dělat každý sám ve svém volném čase, mi přijde nesmyslný. Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Security

2. Dobrý kolektiv a filozofie firmy

Jak ukazuje náš průzkum, dobrý kolektiv není samozřejmost a pro programátory to je jedna z nejdůležitějších věcí. Na špatné vztahy na pracovišti (ať už s kolegy nebo přímo vedením) si postěžovala čtvrtina z nich. Kolektiv by měl podle nich být neformální a přátelský. Nezapomínejte také na pravidelné teambuildingy a mimopracovní aktivity. Tým se stmelí a dokáže společně v práci fungovat mnohem efektivněji. Tak to pivo nezanedbávejte. 🙂

Programátoři ale při výběru zaměstnavatele koukají také na hodnoty, filozofii a vizi firmy. Jaký je její přístup k lidem? Dbá na work-life balance? Jak působí navenek? Co dělá pro to, aby se zaměstnanec cítil dobře? Přemýšlí nad ergonomií pracovního místa?

Velkým benefitem je 2× do roka konaná firemní chata, kde se sejdeme na několik dní a prožijeme společně pár dní jinak. Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Fullstack, Security

3. Způsob organizace práce a nefinanční benefity

Volnost, svoboda v rozhodování a časová flexibilita – to v průzkumu uvedla téměř polovina (41) programátorů jako největší výhodu své práce. Výplata se umístila až na třetím místě, po možnosti pracovat z domova. Jak potvrzuje i Tomáš Ervín Dombrovský, ajťáci nemají rádi striktní pravidla a mantinely. Potřebují určitou autonomii, důvěru, možnost vyjádřit se a udělat si věci po svém. Proto tak často pracují sami na sebe. Můžete jim tuhle svobodu nabídnout i ve své firmě? Tak proč to nemáte v inzerátu?

Největší výhodou je pro mě pružná pracovní doba (rád pracuju v noci) a volnost při výběru technologie. Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Frontend

Ve výčtu nejdůležitějších benefitů následovala hned po svobodě možnost home office. Uvedla to třetina (33) dotázaných s tím, že někteří vývojáři rádi pracují v noci, jiní ze zahraničí. Obecně však převládá požadavek kombinace práce na dálku a v kanceláři.

Home office a programátoři, vtip.
Vědci: Koronavirus se přenáší lidskou interakcí. Zdroj.

Šablona: Jak napsat skvělý pracovní inzerát pro programátora v roce 2022

Všimli jsme si, že se v odpovědích našeho průzkumu často opakovala různá očekávání programátorů, která možná zní jako samozřejmá, ale v pracovních nabídkách se na ně nemyslí. Stáhněte si checklist s tipy na skvělý pracovní inzerát (PDF), ať nezapomenete zmínit to nejdůležitější.

Průzkum: Kolik berou programátoři a jaké benefity jsou pro ně v práci nejdůležitější?

Řekli jsme si, že je na čase fixnout tenhle HR bug a zeptat se samotných programátorů, co je pro ně v práci (ne)důležité.

Dotazníkový průzkum mezi programátory

 • 101 programátorů z ČR
 • prosinec 2021 / leden 2022
 • 707 odpovědí
 • 7 otázek
  • Co tě v práci nejvíce baví a proč?
  • O jaké benefity bys v práci nechtěl/a přijít?
  • Co ti v práci vadí a co tě nebaví?
  • Co ti v práci chybí?
  • Co je tvá vysněná práce?
  • Jaké je tvé programátorské zaměření?
  • Jaký očekáváš měsíční plat?

Abychom už tak zaneprázdněné programátory moc nezdržovali, slíbili jsme vyplnění dotazníku do 5 minut s celkem dvěma uzavřenými a pěti otevřenými otázkami. Takový způsob je sice fajn pro respondenty, ale o trošku horší na vyhodnocení. Proto jsme si vytvořili tematicky příbuzné skupiny, do kterých jsme přiřazovali jejich odpovědi. Počítáme tedy s odchylkou, která mohla při zařazování odpovědí do jednotlivých kategorií vzniknout. Ale byli jsme pečliví! 🙂

Ukázka dotazníku pro programátory.
Ukázka dotazníku pro programátory.

Co programátory v práci nejvíce baví a proč

Že vás práce baví, není vůbec samozřejmé, ale u programátorů je to dost pravděpodobné. Vývoj nových funkcí a samotné programování (hlavně code review, práce s čistým kódem a řešení technologických výzev) dotázané programátory baví v práci ze všeho nejvíc. Podobně důležitý je ale také pocit přínosu a užitečnosti, možnost seberozvoje, kreativita nebo dobrý kolektiv.

„Baví mě, že moje práce pomáhá tisícům jiných lidí v jejich práci.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Security, DevOps

„Primárně mě baví ta práce samotná. Rád řeším problémy a rád za sebou vidím výstup nějaké práce. Dále mi vyhovuje to, že jsem u počítače, v klidu (většinou) si řeším, co potřebuji. Mám možnost si pustit hudbu, můžu kdykoliv odejít a nemám pevnou pracovní dobu.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Frontend

„Baví mě řešení úkolů, které mi jdou. A pak samozřejmě setkávání v kuchyňce s kolegy, kde se v neformální řeči předává nejvíce know-how.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Fullstack, Security

Co programátory v práci nejvíce baví a proč?
Programování samotné a vývoj nových funkcí 38
Codereview, moderní technologie, čistý kód, kvalitní práce, technologické výzvy 29
Smysluplnost, užitečnost, pocit přínosu pro projekt 25
Mít možnost ovlivnit řešení, nápady, kreativita, různorodost 23
Sebevzdělávání, seberozvoj, mentoring, 1-to-1, školení 14
Kolektiv, lidé, tým 11
Efektivní projektové řízení a komunikace 6
Volnost, flexibilita, jen nutný kontakt s lidmi 5
Vedení lidí 4
Peníze 3
Teambuildingy a společné akce 2
Káva 1
Koukat po holkách 1
Open source 1

O jaké benefity by programátoři v práci nechtěli přijít

Podle Tomáše Ervína Dombrovského z LMC je zásadní, jestli jsme schopni nabídnout programátorům zdravý přístup k práci, smysluplnou vizi firmy a sdílené hodnoty, kterými se řídí. Samotné benefity jsou jen doplňková nadstavba, která většinou není rozhodující při výběru nové práce.

Přesto – občerstvení na pracovišti, MultiSport kartička, fotbálek v kanceláři nebo třeba sickdays a dovolená navíc jsou pro ajťáky příjemnou odměnou. Mnohem důležitější je ale volná pracovní doba a svoboda v rozhodování. Uvedla to skoro polovina (41) dotázaných. Třetina (33) programátorů by nechtěla přijít o možnost práce na dálku, ideálně v kombinaci s vlastním místem v kanceláři.

A nezapomeňte na dobrou kávu, bez které desetina oslovených vývojářů nemá ten správný kódovací drajv.

Programátorský vtip. Zdroj.
Zdroj.

„Důležitými benefity jsou pro mě dovolená navíc, remote, volná pracovní doba, IT vybavení, budget hodinový i finanční na vzdělávání.“
Programátor z Freelo průzkumu, Team Leader

„MultiSport, prémie, přístup na vzdělávací portály (PluralSight, Udemy, Seduo…). Případně zaplacené certifikace.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Security

„Benefity ve formě věcí/služeb (stravenky, cafeterie atd.) mě moc nezajímají. Nerad bych přišel o neformálnost prostředí a o dobrý kolektiv.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Mobile

O jaké benefity by programátoři v práci nechtěli přijít?
Volná pracovní doba, svoboda v rozhodování a flexibilita 41
Možnost home office, práce na dálku, remote 33
Výplata, finanční prémie a bonusy 14
Sickdays a dovolená navíc, neomezená dovolená 11
Občerstvení na pracovišti – snídaně, svačiny, obědy, stravenky, vitamíny 11
Káva 9
Multisport karta, sportovní aktivity v rámci práce 8
Firemní Hardware a IT vybavení 6
Dobrý kolektiv 5
Na benefitech mi moc nezáleží 4
Teambuildingy, off-site 4
Vzdělávání 4
Zábava a relax na pracovišti, např. fotbálek, virtuální realita 4
Firemní mobil nebo mobilní tarif 3
Klid na práci 2
Možnost být v kanceláři 2
Polohovatelné stoly a ergonomie pracovního místa 2
Open source 1
Firemní auto 1

Co programátorům v práci vadí a co je nebaví

Jednoduše všechno, co programátory zdržuje od práce, je otravuje. Pro téměř čtvrtinu (23) to je hlavně zbytečná byrokracie, výkazy a kontrola práce nebo porady, které se jich netýkají. Stejně tak pětinu z nich otravuje neefektivní komunikace, nejasná zadání a špatné řízení projektů. Hm, k tomu nás tak napadá – Freelo znáte? 🙂

Zatímco téměř třetinu (29) oslovených na práci nejvíce baví moderní technologie a technologické výzvy, některým programátorům (17) to v práci chybí. Nejvíce jim vadí legacy systém, technologický dluh a práce se zastaralými technologiemi. Část z nich (8) si postěžovala také na špatné lidské vztahy a spory mezi vedením a IT oddělením.

„Vadí mi neefektivnost – neschopnost předání informací a správných zadání. Dále také málo vzdělávání a prostoru pro teambuilding, tím pádem špatné vztahy ve firmě – vznikají zbytečná nedorozumění.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Frontend

„Backlog věcí, které suneme před sebou. A jsou to věci, které by aplikaci posunuly o kus dopředu a i sami uživatelé si je přejí, ale chybí programátoři.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend

„Meetingy o ničem, spolupráce s jinými týmy, které nejsou do řešení problému zapálení, ale dělají ho, protože musí.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Mobile

Co programátorům v práci vadí a co je nebaví?
Přílišná byrokracie, režie, výkazy, kontrola, schůzky, porady a meetingy 23
Neefektivnost, špatná komunikace, špatné a nejasné zadání a jeho časté změny, špatné řízení projektů 20
Technologický dluh, legacy aplikace, přebírání starého a cizího systému 17
Absence teambuildingů, špatné lidské vztahy, nekompetence lidí, arogance 12
Špatná podpora managementu, IT negramotní šéfové, absence produkťáka, spory mezi IT a vedením 8
Tlačení do termínů 6
Řešení problémů „že něco nefugunguje“, zaseknutí na problému 7
Stres 5
Jednání s klienty, kteří mě nechápou 5
Rutina, opakující se úkoly 4
Kompromis, nedokonalé řešení, nedbalost 3
Malé odměny pro tým, malá motivace lidí, málo benefitů 3
Nic mi nevadí 2
Absence vzdělávání 2
Testy a práce okolo nich, codereview 2
Nejistota budoucího vývoje, absence vize 2
Pevná pracovní doba 2
Málo peněz 1
Příliš velký backlog 1
Absence spolupráce s více programátory 1
Špatná nebo žádná káva 1
Špatné vybavení kanceláře 1
Řešení více problémů najednou 1
Práce na projektu, který mě nebaví 1
Brzké vstávání 1

Co programátorům v práci chybí

Rádi slyšíme, že téměř třetině (29) programátorů v současné práci nic nechybí. Co by ale část oslovených ocenila, je možnost vzdělávání (10), jasná vize firmy a dobrá spolupráce s vedením (10), klid  a dostatek času na práci (9) nebo třeba teambuildingy a lepší vztahy s kolegy (8). Psst, tohle je ve Freelu standard. 🙂

„Chybí mi kompetentní vzor, od něhož bych se učil.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Mobile

„Jednoznačná vize – kam firma směřuje. Triviální úkoly na odpočinek po složitém issue.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Frontend

„Ocenil bych trochu modernější organizaci práce, ale pracuje se na tom. 🙂
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend

Co programátorům v práci chybí?
Nic, jsem spokojen/a 29
Možnosti rozvoje, vzdělávání, školení 10
Lepší spolupráce s vedením, jasná vize, kam firma směřuje, mise, tah na branku, růst firmy, motivace od vedení, porady 10
Klid na práci, deep focus, více času 9
Teambuildingy, lepší lidské vztahy, pokec, potkávání s lidmi na home-office 8
Více programátorů 7
Hezčí prostředí, kulečník, zábava na pracovišti, lepší vybavení kanceláře, vlastní kancelář 6
Kvalitní zadání a organizace práce 5
Volný čas, worklife balance, možnost úplně vypnout, dovolená 5
Dokumentace, refactoring, čas na umazání technologického dluhu, experimentování s novými technologiemi 4
Dobrá káva zdarma, kávovar 4
Zpětná vazba, feedback, vyhodnocení přínosu toho, co se naprogramuje 4
Peníze, prémie 4
Kvalitnější, kompetentnější lidé 3
Možnost home office nebo práce ze zahraničí 2
Lepší hardware 2
Více práce 1
Motivace ke zdravějšímu chování – lepší ergonomie pracovního místa, sport, strava 1
Více než 20 dní dovolené 1
Jídlo, občerstvení, snackbar 1
Větší podpora open source 1
Zapojení do IT akcí, eventů 1
Více žen 1

Co je vysněná práce programátorů

Pro téměř třetinu (30) respondentů je jejich současná práce právě ta vysněná. Hned na druhém místě v četnosti odpovědí se umístil rentiér. Kdo by nechtěl, že? 🙂 Část programátorů touží mít vlastní software firmu nebo produkt (7), stát se CTO menší firmy (4), vést konzultace a školení (4), dva by chtěli pracovat pro Elona Muska a po jedné odpovědi se tam pak vyskytl třeba vývojář PC her, etický hacker nebo Android architekt.

Tato otázka nám ale ukázala, že fantazie programátorů nezná mezí. Mezi vysněným povoláním se objevil také třeba zahradník, majitel půjčovny vodních skútrů, filmový režisér, majitel pizzerie, kuchař nebo rolbař či vlekař.

Někteří upřednostnili konkrétní hodnoty své vysněné práce. Zaznívala hlavně smysluplnost práce (7), skvělá firemní kultura a atmosféra (7), po jedné odpovědi pak třeba jistota a zázemí nebo empatický šéf. Mrk, mrk, programátore, tohle Freelo splňuje. 🙂

„Vysněná práce je to, co dělám, jen v prostředí, které více dbá na zaměstnance – proškolení, držení se nových trendů, nelpění na starých a neefektivních postupech, více důrazu na potřeby zaměstnanců a na morálku na pracovišti.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Frontend

„Vysněná práce je programátor. Pak už je mi celkem fuk, co z toho konkrétně. Baví mě toho dost a po večerech si hraju s tím, co mě baví a co nedělám v práci. Asi nejvíc by se mi líbilo dělat programátora v nějakém herním studiu.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Frontend, Security, DevOps

„Kompletní práce ze zahraniční rezidence v ráji. 🙂“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Frontend, analytik

Co je vysněná práce programátorů?
Už ji mám, jsem spokojen 30
Rentiér 9
Vlastní software firma nebo produkt 7
Ta, ve které vidím smysl, práce, která pomáhá ostatním 7
Skvělá firemní kultura, dobrá atmosféra, práce, do které se budu těšit 4
Tech lead / CTO malé firmy 4
Konzultace a školení webdevelopmentu 4
Práce pro zahraniční společnost 3
Něco rozmanitého, tvůrčího, kreativního 3
Skvělý plat 2
Fulltime open source 2
Kuchař, provozní restaurace 2
Integrace a IT 2
AI ve firmě Elona Muska, práce pro SpaceX 2
Pouze frontend, CSS/SCSS 2
AI software engineer 1
ERP specialista, tvorba automatických procesů 1
Vývojář PC her 1
Firma s dobrým produktem 1
Jistota a zázemí 1
Hlavně práce s kvalitním kódem 1
Kde se můžu posouvat 1
Možnost home-office, ale i kanceláří 1
S empatickým šéfem 1
Tvořit trvalejší hodnoty než software 1
4 dny v týdnu 1
2 dny v týdnu za stejné peníze 1
Vývoj hardwaru a softwaru 1
Vývoj a provoz hyperautomation platformy 1
V Googlu 1
Investor 1
Majitel pizzerie 1
Specialista kryptologie 1
Etický hacking 1
Práce ze zahraničí, z „ráje“ 1
Freelo 1
Rolbař, vlekař 1
Android architekt 1
Zahradník 1
Tester nových aut pro Teslu 1
Majitel půjčovny vodních skútrů 1
Cestovat a vydělávat focením na Instagram 1
Filmový režisér 1

Kolik si vydělají programátoři

Mzda IT specialistů se liší podle konkrétního odvětví a regionu, ve kterém pracuje. Rozdíly ve mzdách mezi regiony už se ale postupně smazávají. U programátorů je téměř samozřejmostí možnost home office, takže i z malé moravské vesničky můžete brát pražskou mzdu. Myslete na to při určování finanční odměny v inzerátu.

Obecně se udává, že ajťáci jsou nejlépe placené pozice, průměrně si vydělají 70 tisíc měsíčně. Podle průzkumu No Fluff Jobs jsou čeští IT odborníci v regionu střední a východní Evropy nejlépe finančně ohodnocení.

Z našeho průzkumu vyplynulo, že třetina z nich (34 %) očekává měsíční mzdu mezi 70–100 tisíci Kč, druhá třetina (30,8 %) požaduje za svoji práci 100–200 tisíc Kč, zbytek (35,2 %) se pohybuje mezi 30–70 tisíci Kč. To znamená, že většina oslovených programátorů (64,8 %) očekává mzdu vyšší než 70 000 Kč.

Jakou měsíční mzdu očekávají programátoři v roce 2022. Výsledky vyplynuly z Freelo průzkumu.
Jakou měsíční mzdu očekávají programátoři v roce 2022. Výsledky vyplynuly z Freelo průzkumu.

Finanční očekávání některých oslovených programátorů jsou konkrétnější:

„40 000–100 000 Kč dle zodpovědnosti, náročnosti dané pozice, velikosti úvazku a možnostech (work-life balance).“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend, Security, DevOps

„Jako junior 50–70 tisíc, jako medior 70–100, jako senior 100–130 tisíc Kč.“
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Fullstack

„0.09216 bitcoinu.“ – Dnes odpovídá cca 83 000 Kč.
Programátor z Freelo průzkumu, zaměření Backend

Programátorské zaměření respondentů

Oborová specializace našich respondentů je opravdu široká. Převládá ale zaměření Backend (24), Frontend (18), Fullstack (11) a kombinace Backend a Frontend (10). Další obory se v odpovědích prolínaly, nejčastěji zaznívalo Security, DevOps, Mobile a jejich kombinace, dva programátoři jsou na pozici CTO.

Nejčastější zaměření programátorů. Výsledky vyplynuly z Freelo průzkumu.
Nejčastější zaměření programátorů. Výsledky vyplynuly z Freelo průzkumu.

Že se na předních příčkách oblíbenosti programátorského zaměření drží backend, potvrzuje také Green Fox Academy:

Jakým směrem se vydávají čerství čeští a slovenští absolventi IT kurzů?

Backend: 70 %
Fullstack: 20 %
Frontend: 10 %

Mohl by vás zajímat podcast, ve kterém se CTO a hlavní programátor Freela Karel Borkovec rozpovídal o zdravém životním stylu a budování SaaS aplikace.

Ponaučení pro Freelo

A tak se po vyhodnocení průzkumu vracíme k úvodní otázce:

Co můžeme jako firma udělat lépe, aby u nás chtělo pracovat více šikovných programátorů?

Díky průzkumu jsme zjistili, že to, na čem programátorům opravdu záleží, už děláme nebo máme. Musíme ale udělat všechno pro to, aby se o tom dozvěděli ti, kterým by se u nás na palubě líbilo. Vždy je co zlepšovat, takže jsme si pomohli jak jinak než checklistem:

  nabízíme odpovídající finanční ohodnocení
  práce s moderními technologiemi a nástroji
  máme finanční motivační složku vyplácenou dvakrát ročně
  3 hodiny na sport týdně v rámci pracovní doby
  polohovatelné stoly pro zdravou páteř
  kvalitní sypané čaje a káva z kávovaru
  kancelář v centru Pardubic s bezproblémovým parkováním
  home office dle potřeby
  volná pracovní doba
  svoboda v rozhodování při práci
  dog friendly office
  teambuildingy, hackathony, grilovačky, společné snídaně
  pravidelné 1-to-1 pro udržení skvělých pracovních podmínek
  efektivní projektové řízení úkolů přes Freelo
  pravidelná školení pro programátory
  více se rozepíšeme o našich hodnotách (work-life balance) a vizi
  čerstvé ovoce nebo zelenina zdarma
  rozšíříme prostory pro sportování během dne a meetingy

Máme volné kajuty pro PHP backenďáky. Přidejte se k nám na palubu Freela! 🙂

Práce ve Freelu podle Karla Borkovce.
Práce ve Freelu podle Karla Borkovce.

Doporučení pro šéfy, HR oddělení a teamleadery

Chcete sehnat kvalitní programátory?

Tak tohle určitě nedělejte…

…protože je potřebujeme ve Freelu 🙂

Pro teamleadery a produkťáky:

 • pracujte s moderními technologiemi,
 • zbavte se legacy systémů,
 • dejte jim čas na psaní čistého kódu a code review,
 • dejte jim autonomii a svobodu při rozhodování,
 • řiďte projekty efektivně (třeba ve Freelu),
 • netlačte na termíny,
 • kvalita je vždy nad kvantitou,
 • mějte pravidelné 1-to-1,
 • utužujte kolektiv teambuildingy a společnými mimopracovními aktivitami.

Pro šéfy a HR oddělení:

 • nabídněte zkušený tým kolegů,
 • stanovte hodnoty a vizi firmy,
 • udržujte dobré vztahy vedení firmy a IT oddělení,
 • umožněte home office dle potřeby,
 • umožněte volnou pracovní dobu,
 • zajistěte jim samostatné místo v kanceláři,
 • dodržujte pravidelná školení,
 • nabízejte nefinanční benefity,
 • zábava na pracovišti (fotbálek, virtuální realita, kulečník),
 • dovolená navíc, sickdays,
 • občerstvení na pracovišti,
 • nabízejte mzdu minimálně 70 tisíc Kč,
 • motivujte dalšími finančními odměnami v rámci roku.

Na závěr

Obecně z průzkumu vyplývá, že programátoři:

 • očekávají mzdu vyšší než 70 000 Kč,
 • chtějí hlavně programovat a nevěnovat se zbytečné byrokracii,
 • potřebují svobodu v rozhodování a práci všeobecně,
 • požadují možnost pracovat z domova,
 • potřebují dobrý kolektiv a chápavé vedení,
 • nemají rádi neefektivnost, nejasná zadání a stres,
 • upřednostňují kvalitní hodnoty a vizi firmy před vyšší mzdou.

Na závěr se sluší poděkovat těm, bez kterých by tento článek nemohl vzniknout – 101 programátorům, kteří věnovali svůj drahocenný čas a vyplnili náš dotazník. Teď už máme lepší představu o tom, co je pro vás v práci opravdu důležité. Takže díky každému z vás a třeba někdy na viděnou v Podpalubí. 🙂

 • Líbilo? Pošlete vzkaz v lahvi ostatním

Newsletter odebírá 1000+ šéfů, kterým pomáhá zefektivňovat tým

Váš e-mail bude kotvit v bezpečném přístavu.

Lucie VostřelováPíšu a čtu. Všude a pořád – jako správný copywriter ve Freelu. Když mě omrzí klávesnice, přesedám ke klaviatuře a hraju, seč mi sousedé dovolí. Největší relax je ale venčení v lese a kvalitní spánek.

Líbil se vám článek?

Nezmeškejte ten další!

Váš e-mail bude kotvit v bezpečném přístavu.